TWARDA ZAGADKA LOGICZNA

zadanie 3

zadanie 4

Zadanie 1

Masz do dyspozycji dwa naczynia o pojemności 3 i 5 litrów. Za ich pomocą masz odmierzyć 4 litry wody. W jaki sposób to zrobić?

odpowiedź do zadania 1

Założenia:

Są tylko 2 naczynia, 3 i 5 litrów. Tak więc użycie jakiegokolwiek trzeciego wyklucza prawidłową odpowiedź. Natomiast naczynia mogą być wielokrotnie napełniane - nie ma limitu płynu i możemy być bardzo rozrzutni (rozlewni ;-) )

Zadanie 2

W celi śmierci stoją dwa krzesła elektryczne, z których jedno jest podłączone do sieci, a drugie nie. Jest kat, który jednego dnia mówi prawdę drugiego kłamie. Które krzesło jest dziś podłączone???? Aby uzyskać odpowiedź na to pytanie należy zadać katu dość proste pytanie. Można zadać tylko 1 pytanie.  Na to pytanie kat może odpowiedzieć  tylko TAK lub NIE.

odpowiedź do zadania 2

Założenia:

Istotne!!! Żeby zarówno krzesła, jak i dzień nie były abstrakcjami tylko miały jakąkolwiek wartość.

Pytanie jakie zadajemy do kata?

Czy wczoraj powiedziałbyś, że jutro krzesło A będzie podłączone pod prąd?

Jeśli kat dzisiaj (we wtorek) mówi prawdę, a wczoraj (w poniedziałek) kłamał to powie NIE

Sytuacja odwrotna

Jeśli kat dzisiaj (we wtorek) kłamie a wczoraj (w poniedziałek) mówił prawdę to również powie NIE

Zadanie 3

Pewien człowiek wyszedł na ulicę ubrany na czarno, miał czarne spodnie, czarną bluzę, czarne rękawiczki, szalik i kominiarkę, czarne skarpety buty z czarnymi sznurowadłami, nosił anty-odblaskowe okulary przeciwsłoneczne. Na ulicy nie paliły się żadne latarnie, w okolicy nie paliły się żadne źródła światła, księżyca też nie było. W tym samym czasie po czarnej drodze jechał czarny samochód z wyłączonymi wszystkimi światłami. Jechał 100 km/h prosto w tego człowieka. Jednak zatrzymał się 2 metry przed nim i poczekał, aż przejdzie. Skąd kierowca wiedział, że ma się zatrzymać?

odpowiedź do zadania 3

W tekście ani razu nie padło jaka to pora DNIA - a to był własnie dzień !!!

Zadanie 4

W pewnym kraju były trzy wsie: Prawda, Półprawda i Bujda. Mieszkańcy Prawdy zawsze mówili prawdę, Bujdy - kłamstwo, a Półprawdy - raz prawdę, raz fałsz (jeżeli za pierwszym razem powiedzieli prawdę, to za drugim fałsz, i vice versa). Na te trzy wsie była jedna jednostka straży pożarnej (gdzie zatrudniano normalnych ludzi). Młody strażak Jan odebrał wezwanie i odbyła się taka mniej więcej rozmowa:

-Skąd dzwonicie?
-Z Półprawdy!
-A jest pożar?
-Tak, jest pożar!

Czy Jan powinien nakazać wyjazd na sygnale, czy to tylko fałszywy alarm?

odpowiedź do zadania 4

To fałszywy alarm, gdyż strażak najpierw zapytał gdzie jest pożar, a później czy w ogóle on jest. W treści było nadmienione iż ludzie z półprawdy najpierw mówią prawdę a potem kłamią, więc w odniesieniu do tej rozmowy dzwoniący wyraził prawdę po pierwszym pytaniu, a przy drugim pytaniu okłamał strażaka. Oczywiście można tutaj polemizować czy ta osoba przed telefonem do straży nie powiedziała prawdy z czego by wynikało że przy pierwszym pytaniu strażaka jest kolej na kłamstwo, ale przy drugim pytaniu już by powiedziała (ta osoba), że się nie pali. Z tej krótkiej dedukcji wynika iż dzwoniący najpierw powiedział prawdę a potem okłamał strażaka.

Korzystając z okazji zapoznaj się z bydgoską stroną szkoły:

Już teraz - skorzystaj z formularza i zapisz się na kurs

W celu zapoznania się z ideą treningi pamieci kliknij tutaj

W celu zapoznania się z cennikiem kliknij tutaj

W celu zapoznania się z ogólnym harmonogramem zajęć kliknij tutaj

Aby zapoznać się z listą bydgoskich trenerów i lokalizacją kliknij tutaj

Informacje i zapisy: (52) 345 33 03, 0-500 010 760 e-mail:info@spw.pl